GENEL BAŞKAN'DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA ŞURA ÇAĞRISI

 

 

Sayın; Prof. Dr. Ömer DİNÇER

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI

ANKARA

 

Eğitim 2023 Eğitim Dünyası Araştırma ve Geliştirme Derneği, “Bireyde Bilgi -Toplumda Sevgi” şiarından hareketle ülkemiz insanının doğru bilgilenmesini, yitirdiğimiz sevgi ve hoşgörü kanallarının yeniden açılmasını varoluş sebebi olarak tanımlamış ve bu inanç ekseninde faaliyetlerini sürdürmüştür.  Derneğimiz, yürütmüş olduğu tüm faaliyetlerde, siyasi mülahazada bulunmaksızın eğitime dair tüm süreçlere katkı sağlamayı amaç edinmiştir.

Eğitim 2023 Derneği olarak Milli Eğitim Sisteminin yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz bir gereklilik olduğuna inanmaktayız. Özellikle MEB’in yeniden yapılandırılması sürecindeki çalışmalarınızı da takdirle izlemekteyiz.

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilip TBMM Genel Kurulu’na havale edilen, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve yeni yapılanmayı içeren kanun teklifiyle ilgili olarak yaşanan tartışmaların, siyaset eksenli olarak ve mecrasından da uzaklaştırılarak devam ettirilmesinin önüne acilen geçilmelidir. Eğitim dilinin hâkim olduğu ve geniş kesimlerin de kendini ifade edebildikleri bir MİLLİ EĞİTİM ŞURASI toplanarak; paydaşların sunumları ve sonuç bildirgeleriyle tartışmalara son verilebileceği kanaatini taşımaktayız. Elbette ki konunun kanuni planlamasının TBMM eliyle yürütülmesi ve kamuoyu tarafından da tartışılmasının hiçbir mahsuru yoktur. Ancak, yaşanan sürecin kurumunuzu, eğitimin diğer bileşenlerini ve kamuoyunu daha gündelik tartışmaların içine çektiğini ve vakit kaybettiğimizi düşünmekteyiz. Bize göre; çıkacak olan kanunun uygulamada başarıya ulaşmasının yolu, sağlıklı bir içerik çalışmasından geçmektedir. Dolayısıyla siyasi, iktisadi ve kültürel önyargılardan uzak; bilimin, aklın öncülüğünde ve 2023 Lider Ülke Türkiye vizyonuna uygun bir Milli Eğitim Şurasının bizzat şahsınızın açıklamasıyla toplanması Milli Eğitimin yol haritasının belirlenmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır ve de kamuoyundaki önyargı ve şüpheleri de ortadan kaldıracaktır. 

Şura ile yaşanan tartışmaları sonlandırmanın ötesinde, sürecin MEB marifetiyle yürütüldüğünün kamuoyu tarafından gözlemlenmesini ve de MEB’in sorumluluğunda kamuoyunun bilgilendirilmesini doğru bir adım olarak görmekteyiz. Bu sebeplerden ötürü Milli Eğitim Şurası’nın acilen toplanmasını ve de böyle bir çalışmada Eğitim 2023 Derneği olarak gereken tüm katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirtir,

 

Bilgilerinizi ve gereğini saygılarımla arz ederim.

 

Ertekin ENGİN

Genel Başkan

 

ÜYENİZ OLMAK İSTİYORUM

PROJE ÖNERMEK İSTİYORUM

YAYIN GÖNDERMEK İSTİYORUM

BAĞIŞ YAPMAK İSTİYORUM

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM

- Korkut Reis Mh. Cihan Sokak No:37/4 
  Sıhhiye Çankaya/ANKARA

- Telefon: 0312.2312029

- Faks: 0312.2299339

- Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tüm Yayın Hakları Eğitim 2023'e aittir.

GİRİŞ

Hesabına giriş yap yada Kayıt ol